Szablonowe serwisy www

Postanawiając o wykonaniu własnej witryny internetowej wiele firm usiłuje maksymalnie obniżać wydatki, pojmując serwis www tylko w kryteriach wydatku. Nie pamiętają przy tym, że serwis internetowy to inwestycja, która powinna się zwrócić. Powszechne jest powierzanie stworzenia serwisu studentom, licealistom lub nawet uczniom gimnazjów, którzy nieraz nie mają nawet podstawowej wiedzy na temat użyteczności strony. Rezultatem są maszkary, które niczemu nie służą i często nawet miast pomagać szkodzą.

Nieraz, żeby jeszcze bardziej zminimalizować koszty, pomija się oryginalny projekt graficzny wykorzystując gotowe, czasem darmowe szablony HTML. Czy jest coś nieprawidłowego w bezpłatnych szablonach? Nie zawsze, czasem są one nawet dużo ładniejsze niż projekty mniej zdolnego projektanta, lecz ich zwyczajowe wykorzystanie jest trochę odmienne. Zazwyczaj są one wykonywane do wykorzystania na osobistych blogów, ale nierzadko są używane przez pozycjonerów stron do budowy serwisów tak zwanego zaplecza SEO czyli stron zbudowanych na rzecz poprawienia pozycji witryny www klienta. Skutkiem tego jest to, że nagminnie można natrafić w sieci oparte o identyczny szablon strony. Nie jest to dobre dla firmy ze względów wizerunkowych. A dobre imię firmy to aktywa co trzeba mieć na uwadze.

Takie szablony są również zbudowane w sztywny sposób, który nie do końca musi odpowiadać temu co na witrynie ma się znajdować. Usiłuje się w takiej sytuacji na siłę dostroić jedno do drugiego ze szkodą dla projektu albo treści. Oryginalna forma serwisu www to coś co wyróżnia go od niezliczonych innych stron internetowych, coś co pozwoli go zapamiętać i oddziałuje na wizerunek firmy. Projekt graficzny dostosowany do wizerunku przedsiębiorstwa wcale nie musi być kosztowny i absolutnie opłaca nim zainteresować.