Czym jest strona tekstowa dla developera?

Przyczyną częstych pomyłek między zleceniodawcami i wykonawcami witryn www jest sposób w jaki rozumieją oni określenie „strony tekstowej”. Dla każdej przeciętnej osoby jakakolwiek strona z treścią jest stroną tekstową. W sumie znajduje się na niej artykuł, jakieś fotografie.. Trzeba jednak wiedzieć, że projektanci i programiści podchodzą do tego w nieco nietypowy sposób, wymuszony stosowaną techniką wyświetlania informacji na stronie. Cóż więc jest prostą stroną tekstową?

Jeśli za punkt startowy przyjmie się technologię tworzenia stron www to klasyczną stroną tekstową może być podstrona, która od strony panelu administrowania treścią jest jednym polem do wprowadzenia zawartości. Pole takie może posiadać swój edytorek WYSIWYG do zmiany tekstu bądź wrzucenia zdjęć umieszczonych wewnątrz tekstu. Jednakże sam tytuł strony najczęściej umiejscowiony jest już w całkiem odrębnym polu tekstowym. Co natomiast w przypadku gdy strona ma treści porozrzucane w różnorodnych segmentach? Potrzebne są w takim przypadku osobne pola dla jakiegokolwiek miejsca, w jakim umieszczamy tekst. Taką stronę możemy nadal zakwalifikować do grupy „strona tekstowa”, jednakże treść nie mieści się już w jednym bloku edycyjnym.

Sytuacja jest bardziej złożona w przypadku witryn, gdzie tych pól istnieje już wyraźnie więcej, albo istnieją wzajemne relacje między nimi. Przykładowo, w przypadku witryny zawierającej produkty bądź wpisy w bazie ogłoszeń. Potrzebne są odrębne pola na zdjęcie, odrębne na nazwę, przedstawienie i niekiedy wiele pól do zapisania cech obiektu (jakie nieraz muszą być jeszcze porządkowane według różnorodnych kryteriów). Taka strona, pomimo iż dla zwykłego widza na pierwszy rzut oka wygląda jak najzwyklejsza strona tekstowa, dla programisty nie jest już zwykłą stroną tekstową, ponieważ do jej wygenerowania potrzebne jest poskładanie jej z wielu składników.

Bez dwóch zdań stworzenie serwisu opierającego się na samych „typowych” stronach tekstowych jest znacząco prostsze i mniej kosztowne, można także zastosować w tym celu wiele dostępnych systemów zarządzania treścią rodzaju „open–source”.